Čtyři podoby jarní Berounky

23.03.2015 14:41

 

Už déle než 2 měsíce mám zkompletovanou novou fotovýbavu, se kterou jsem se učil během zimy zacházet a trochu jsem ji testoval. Nyní, s lepšícím se jarním počasím, začíná období, už chci nový fotoaparát a nové objektivy normálně používat. První opravdu ostré použití v praxi přinesla asi dvouhodinová sobotní procházka kolem Berounky kousek od míst, kde bydlím. Chtěl jsem vyzkoušet vytvořit různé a velmi odlišné podoby řeky, aby bylo zřejmé, jaké netradiční podoby řeky se v realitě skrývají, a přitom stačí odstranit jednu či více ochranných slupek a tyhle skryté tváře řeky se nám ukážou.

 

Podoba první - reflexní: Alej

Stromy vypadají, jako že se nad čímsi moudře sklánějí, ale ve skutečnosti jde jen o odraz na hladině otočený vzhůru nohama. Nebo - lépe řečeno - vzhůru kmeny.

 

Podoba druhá - snivě zádumčivá: Les z ranního snu

U téhle fotky jsem zkusil obraz rozmazat trochu jinak, než se to dělá běžně. Jestli tento postup vede k vytvoření zvláštní atmosféry, jak jsem doufal, nebo se spíš bude divák domnívat, že mi do stativu drcnul jelen, to je asi sporné :-).

 

Podoba třetí - mimozemská: Na cizí planetě

Začíná mě těšit, že už snad dokážu trochu odhadnout, které části řeky se mohou při dlouhé expozici dobře vyjímat v infračerveném světle.

 

Podoba čtvrtá - kovově hutná: Živé stříbro

Ekologové nadělají, když v řece najdou stopové množství rtuti. To je toho: U nás v Berounce protéká korytem čistá rtuť, živé stříbro dávných alchymistů. Nebo že by to bylo jinak? Jen doufám, že mi zbytečný havarijní výjezd do Dobřichovic nepošlou lidé z Greenpeace k úhradě :-).

 

Jedna krátká odpolední procházka a hned čtyři rozličné a navzájem velmi odlišné podoby řeky. Kolik by jich asi bylo, kdybych u řeky strávil celý víkend jako spousta lidí, kteří jen čekali na první sluníčko, aby naložili do svých aut stany a oblehli říční břehy. Děkuji jim i jejich obrovitým psům, že mé fotografování celou tu dobu snášeli bez výhrad :-).

 

—————

Zpět