Názory a reakce

Mystérium fotografie uchvacuje fotografy i diváky již desítky let. Tak jako grafické techniky, prošla i fotografie a její "aparáty" neskutečným vývojem, je způsobují technologické objevy fyziky a chemie. Jim v patách pádí fotografie tak rychle, že za svůj tvůrčí život vymění autor někdy i několikrát fotopřístroje i techniku výroby pozitivů. Díky elektronické podobě, různým filtrům a typům objektivů, díky možnosti ovlivňovat dobu osvitu lze vytvářet svět vlastní fantazie, ve kterém ten reálný, jenž nás obklopuje, hraje výchozí, ale nikoli konečnou roli. Do této oblasti patří i práce Petra Vápeníka.

Okouzlení přírodou, v níž hlavní roli hraje klidná či dravá řeka, vodopády, kamenné řečiště i peřeje, se promítá do velké části jeho prací. Závěrečný efekt fotografií však spoluvytváří "kovový tón", jenž umocňuje výsledný dojem. Jeho vzniku napomáhá zvolená technika. Jak sám říká: "Před pár lety jsem pro sebe objevil kouzlo infračerveného světa, skrývajícího se po většinu času mimo naše zorné pole, ale přitom o nic méně reálného než je viditelná skutečnost. Od té doby jsou pro mě až několikaminutové expozice s využitím infračerveného filtru branou do světa zviditelněného pohybu a netradičních barev."

                                                                                 PhDr. Duňa Panenková, kurátorka

 

(z materiálu vydaného k výstavě Petr Vápeník - Fotografie, březen 2014, Galerie České spořitelny, Rytířská ulice, Praha)

Odkaz na informaci o výstavě na stránkách Galerie České spořitelny

 

"Nejen, že je to krásné pokoukání, ale ještě mi to úžasně zvedlo náladu :-)"

"Úchvatné fotografie s poetickými názvy zachycují nádherné malebné kouty naší milé vlasti. Netřeba objíždět svět, stačí sedět doma a vážit si krás."
 
"Ty snímky hladí duši."
 
"Nádherné fotografie, které zachycují pohyb vody v kompozici s kameny a okolní přírodou. Moje srdíčko se tetelilo blahem zejména u "Šumavských vod"
 
"Balzám. Balzám na oči i na duši. Dneska budu usínat s ohnivovodním tancem před očima."
 
"Dead tree trunks, stones and moss come alive in the focus of your camera as bones, flesh and skin of the Earth. Thank you for a glance into the mystery of nature."

                           (výběr zápisů z návštěvní knihy výstavy v Galerii České spořitelny, 2014)
 
"Ne každý má vnitřní svět tak bohatý a zajímavý, aby jeho část mohl sdílet. A ne každý najde cestu, jak to udělat. Vám se to na této výstavě podařilo."

"Moc krásné fotografie! Do některých je chuť vstoupit a pořádně to tam prozkoumat. A možná tam i zůstat."
 
"Tyto kompozice jsou vlastně obrazy, volné fantazijní malby plné poezie. Mají svou duši a k duším divákům mluví."
 
"Jsem zde již po čtvrté a obdivuji barevnost a malířské kompozice fotografií, z nichž by byla jistě překrásná kniha."
 
                         (výběr zápisů z návštěvní knihy výstavy na zámku v Dobřichovicích, 2018)